Úvod

Nabízím Vám sazenice bambusů na prodej.
Před několika lety jsem začal shánět sazenice nemrznoucích bambusů, abych mohl popíjet čaj v bambusovém háji.
V té době jsem netušil kolik druhů vůbec existuje a čím se od sebe odlišují. A vůbec jsem netušil, že se pěstování bambusů stane mým koníčkem.
Časem se některé bambusy krásně rozrostly a jejich sazenice Vám nabízím.

Několik důležitých informací pro ty, kteří nemají s pěstováním bambusů žádné zkušenosti:

1) U nás je možné pěstovat 2 skupiny bambusů :
- Výběžkaté (bambusy mírného pásma) - rody Phyllostachys, Sasa, Pseudosasa, Pleioblastus atd.
tyto bambusy se rychle šíří do okolí (některé více, některé méně) a je třeba s tím počítat (můžete nechat vytvořit bambusový háj nebo použít 60 cm hlubokou kořenovou bariéru, která brání dalšímu rozrůstání; jinou možností je jednou za rok zkontrolovat a obrýt rýčem hranici, za kterou bambus nechcete ...)
- Trsnaté (vysokohorské bambusy) - především rod Fargesia - tyto bambusy rostou v trsu a nikam se nešíří - není nutné jim bránit v "rozlézání"
2) Některé druhy snesou i velké zimy téměř bez poškození, jiné druhy přežívají za cenu značných ztrát - umrzají větve i stébla (většinou ovšem bez problémů vyraší stébla nová).
3) Velikost bambusů: Velmi zjednodušeně řečeno: největší bambusy hledejte v rodu Phyllostachys, nejmenší bambusy v rodu Pleioblastus.
4) Umístění bambusů: Opět zjednodušeně: velké bambusy (Phyllostachys) na slunce, malé bambusy spíš stín či polostín. Fargesia většinou do stínu. Pokud možno nedávejte bambusy na příliš větrné stanoviště!
5) Pěstování bambusů:
Kdy zasadit? Nejlépe na jaře (duben - květen). Je možné sázet i později (srpen - září), ale čím dříve, tím lépe - sazenice se stačí "nachystat" na zimu.
Zemina: neměla by být ani příliš kyselá ani příliš zásaditá ani příliš písčitá ani příliš jílovitá ani příliš suchá ani přílš mokrá ani příliš ...
myslím že postačí v podstatě jakákoli zemina (zahradnický substrát) - bambusy nejsou náročné. V zamokřené půdě lze pěstovat Ph. heteroclada, concava, atrovaginata.
Hnojivo: březen - hnojivo s vysokým obsahem dusíku (NPK, Kristalon Start atd.); červen - hnojivo s vysokým obsahem dusíku (NPK, Kristalon Plod a květ atd.); září - hnojivo s draslíkem a fosforem a vysadit hnojení dusíkem
Kdo nemá rád chemii, může hnojit koňským hnojem, případně hnojivo nepoužívat vůbec.
Zálivka: obzvláště malé rostliny a rostliny v kontejnerech je třeba pravidleně zalévat. Starší a dobře zakořeněné rostliny již tolik péče nevyžadují. Malé rostlinky je také dobré chránit před přímým sluncem (něčím zastínit).
Zazimování: dostatečná vrstva mulče - tráva, listí, koňský hnůj a podobně. Obzvláště o malé rostlinky je třeba pečovat.
6) Dovolím si několik odpovědí:
Chci co nejvyšší bambus: Phyllostachys vivax (a jeho varianty např. Ph. vivax Aureocaulis a jiné)
Chci co nejsilnější stébla: Phyllostachys atrovaginata, Phyllostachys nigra Boryana, Phyllostachys glauca Yunzhu, (Phyllostachys parvifolia - nemám vlastní zkušenost)
Chci bambusový háj: Phyllostachys heteroclada, Phyllostachys aureosulcata, Phyllostachys bissetii, Bashania fargesii - pozor koření hlouběji než Phyllostachys
Chci krásný bambus jako solitéru:
- Phyllostachys aureosulcata Spectabilis- krásná žlutá stébla se zeleným žlábkem, barvící se do červena (při západu slunce bych na něm mohl oči nechat)
- Phyllostachys nigra - měl by mít sametově černá stébla (zatím mám malou sazenici, takže se na ně teprve těším)
- Phyllostachys vivax Aureocaulis - nádherný bambus - žlutá stébla, sem tam zelený proužek
Chci bambus do extrémních podmínek: Phyllostachys flexuosa - není tak krásný, ale měl by být velmi přizpůsobivý (extrémní sucho, mráz i pH) - moje zkušenost tyto vlastnosti příliš nepotvrdila
Chci živý plot z bambusů: Phyllostachys heteroclada, Phyllostachys aureosulcata, Phyllostachys bissetii, Pseudosasa japonica, Fargesia nitida - do stínu, Fargesia rufa- může být i na slunci
Chci trs bambusu: rod Fargesia (např. Fargesia nitida- do stínu, Fargesia rufa- může být i na slunci)
Chci trávník, který stačí posekat jednou za rok: Pleioblastus pygmaeus Minimus nebo jiný Pleioblastus případně jiné rody
Chci bambus do zamokřené půdy: Phyllostachys heteroclada, Phyllostachys concava, Phyllostachys atrovaginata
Chci pěkný, perspektivní bambus, který zatím není příliš rozšířený: Phyllostachys tianmuensis
Chci pokrýt větší plochu bambusem: Sasa kurilensis
Chci něco jiného: nějaký jiný bambus :)

Na co si dát pozor?
Na bambusy ze zkumavky (laboratorní množení in vitro - Bamboo select nebo Oprins) - nekupovat! Doporučil bych též NEKUPOVAT Phyllostachys pubescens.
Máte-li pejska, dbejte na to, aby nepovažoval malé sazenice za patník a nevykonával na ně svoji potřebu. Vím o 2 případech uhynutí sazenice z tohoto důvodu.

Odpovědi jsou uvedeny na základě mých pouze několikaletých (nikoli mnohaletých) zkušeností s pěstováním asi 30 druhů bambusů.
Jiný pěstitel by určitě odpovídal trochu jinak, ale doufám, že pro základní orientaci informace stačí.
Tyto stránky prosím berte jako jakési první letmé rozhlédnutí ...


Mnoho užitečných rad najdete zde:
Internetové stránky bambusy.info mi velmi pomohli s orientací v podivuhodném světě bambusů. Tímto chci jejich autorovi poděkovat.
Obsahují nejen mnoho podrobnějších informací o více než stovce bambusů a jejich pěstování, ale je zde i fórum, literatura ke stažení, atd.
Kniha Pavel REZL - Bambusy a jejich pěstování u nás (GRADA, 2006) obsahuje mnoho cenných informací, včetně například botanického zařazení, pěstování (mnoho užitečných rad), popis doporučených druhů a fotografií i třeba jak chránit bambus před škůdci nebo jak vytvořit z bambusu bonsaj.
Vřele doporučuji stránky navštívit a knihu zakoupit každému, kdo má o bambusy zájem!
Další použitelný zdroj je kniha Friedrich Eberts - Bambus (Rebo Production, 2007), kde se kromě pěstování a podobně dozvíte například recept na bambusové výhonky.
Tuto knihu doporučuji spíše jako doplněk.
Asi 7 minut dlouhý pořad polopatě na ČT o bambusech nevšední zahrada.

Na stránkách se setkáte s těmito údaji (vycházel jsem z výše uvedených zdrojů):

ZIMOVZDORNOST - - snáší zimu hůře ; - snáší zimu lépe ; - nejlépe snáší zimu
VÝŠKA BAMBUSU - Pouze orientační údaj! Jedná se o maximální velikost bambusu v našich podmínkách. Této velikosti ovšem bambus dosáhne za několik let a to pouze v případě optimálních podmínek.
PRŮMĚR STÉBLA - Pouze orientační údaj, který platí pro optimální podmínky.

Vycházel jsem především z údajů v knize, kde jsou hodnoty většinou trochu vyšší, než na stránkách.
Mám pocit, že tyto údaje jsou optimistické a bambusy budou o něco menší, než uvedené údaje.

Bambusy jsem zařadil do několika skupin:
Velké - kdo chce mít na zahradě opravdu velký bambus
Živý plot z bambusů
Bambusový háj - Chcete-li si dát čaj v bambusovém háji, nebo se v něm jen tak procházet, budete si muset pár let počkat, ale stojí to za to! Je to též ideální místo pro hraní fascinující hry go.
Solitéra - Osamělý krasavec ...
Další využití - pěstování v nádobách nebo trávník, který stačí posekat jednou za rok (ovšem chodit po něm naboso se nedá doporučit :)
Některé druhy jsou zařezeny do více kategorií (např. velký, solitéra i bambusový háj atd.)

Nabídka sazenic ZDE.VESMAT.cz